Číslo január 2024 vám ponúka:
Pôvod tohto plemena je z väčšej časti spojený so psami, ktoré sa dostali na západ Spojených štátov amerických v rokoch 1940 — 1970. Vtedy sa tu na obrovských pozemkoch rančov pásli milióny oviec. Pre prácu so stádami na americkom Západe, kde bol v dôsledku 2. svetovej vojny aktuálny nedostatok pracovných síl, bolo na základe trojročných zmlúv s Western Ranger Association najímaných stovky baskických pastierov oviec zo Španielska. Tí prichádzali aj s vlastnými ovčiarskymi psami, ktoré pre nich predstavovali pracovný nástroj. Malé modré psy sa začali objavovať vo významnom počte a vďaka tomu sa dostávali stále viac do povedomia ľudí. Z pôvodne neznámeho plemena sa v priebehu niekoľkých desaťročí stalo plemeno veľmi populárne.
foto: Autorka so svojimi austrálskymi ovčiakmi
Autorka: MVDr. Eva ZELENAYOVÁ
Nech už máme doma šampióna plemena alebo strakaté mačiatko adoptované z ulice, mať po ruke kvalitného veterinára je to, čo budeme nakoniec potrebovať najviac. Nie vždy však na to myslíme, a to je je zle….
Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com
Artroskopia je definovaná ako endoskopia kĺbu a vo veterinárnej medicíne sa začala objavovať až v 90. rokoch. Na rozdiel od humánnej medicíny, kde sa využívala a aj naďalej využíva prevažne pri ochoreniach kolenného kĺbu, vo veterinárnej chirurgii je najviac využívaná v diagnostike a terapii ochorení lakťového kĺbu. Najčastejšie sa vykonáva u psov, ojedinele u mačiek a okrem lakťového kĺbu je tiež často využívaná pri diagnostike a terapii ochorení ramenného a kolenného kĺbu. Je síce popísaná aj technika artroskopie bedrového, zápästného a pätového kĺbu, ale v praxi je menej využívaná.
Autorka: MVDr. Michaela FÍZELOVÁ
Sibra – Centrum veterinárnej medicíny
Retrovírusy patria medzi obalené RNA vírusy. Ich pomenovanie sa odvíja od enzýmu reverzná transkriptáza, vďaka ktorému genetický materiáL vírusu vnikne do mačacích buniek a zostáva tam po celý život. RNA vírusy nemajú žiadnu schopnosť opravy chýb pri replikácii, takže časté mutácie umožňujú rýchlu evolúciu, ktorá môže mať medicínske následky. Veľmi rýchlo sa prispôsobujú organizmu hostiteľskej bunky, a tak si zaisťujú prežitie. To sťažuje vývoj vakcín a môže viesť aj k problémom v diagnostike. V prostredí sú labilné, preto postačí bežné čistenie a dezinfekcia misiek, záchodov a predmetov, s ktorými sú zvieratá v kontakte.
Autorka: MVDr. Kristína TAKÁCSOVÁ
Laboklin s.r.o.
Nadmerné slzenie (epifora) je stav, kedy dochádza buď k nadmernej produkcii sĺz alebo k poruche ich odtoku. Slzy plnia viaceré ochranné úlohy vrátane hydratácie oka, odstraňovania nečistôt z povrchu oka a ochrany pred infekciami. Pri nadmernom slzení dochádza k narušeniu rovnováhy medzi tvorbou a odtokom sĺz. U psov je tento stav zaznamenávaný pomerne často, a to v súvislosti s viacerými vyvolávajúcimi faktormi.
foto: Nadmerné slzenie u valeského korgiho z dôvodu nepriechodnosti slzného kanálika
Autori: MVDr. Pavol ZUBRICKÝ, Althea Nitra
prof. MVDr. Alexandra TRBOLOVÁ, PhD.
UVLF Košice
1. 1. 2024 je Zákon 272/2021 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti, účinný pre všetky psy na Slovensku. Končí sa dvojročné prechodné obdobie, ktoré malo držiteľom psov slúžiť na prípravu vhodných chovných podmienok bez „reťaze“ (bez trvalého uväzovania). Počnúc 1. januárom tak psy nebude možné v chovnom zariadení, t. j. byt, dom, dvor či akékoľvek miesto/priestor, kde je zviera dočasne alebo trvalo chované/držané, chovať a držať uviazané prostriedkom na uväzovanie.
Autorka: Ing. Pavla DUGOVIČOVÁ
Sloboda zvierat
Odborníci zaoberajúci sa správaním zvierat sa bezvýhradne zhodujú na tom, že solitérny život na úväze je pre tak sociálne zviera, ako je pes, absolútne nevhodný spôsob držania. Viac a podrobnejšie v článku.
Autorka: Ing. Milena SANTARIOVÁ, PhD.
Katedra etológie a záujmových chovov, Česká zemědelská univerzita v Praze