Číslo jún 2024 vám ponúka:
Šiba nie je pes ako každý iný, je svojská, tvrdohlavá, veľmi bystrá a inteligentná, ale zároveň oddaná a milujúca. Šiby majú svoju osobnosť a hrdosť, sú húževnaté a vytrvalé a keď si niečo zaumienia, tak si idú za tým. O šibách sa často hovorí ako o malých- veľkých samurajoch. Kto pochopí ich komplikovanú osobnosť, tomu budú oddané po celý život. Viac o šibe sa dozviete v autorskom článku vo vnútri čísla.
Autorka: MVDr. Dominika PAUČOVÁ
Výjazdová veterinárna lekárka sa podelila o ďalší zo svojich zážitkov. Tento raz zo začiatkov svojej veterinárnej praxe.
Autorka: MVDr. Monika MIZERÁKOVÁ
Leto a s ním aj krásne prázdniny a dovolenky sa blížia. Niekto pôjde k moru, iní vyrazia na hory, do kempu, k babičke alebo napríklad zostanú doma. Horúčavy pri prázdninových cestách netrápia len nás, ale aj vaše psy a mačky. Ako teda svojho štvornohého priateľa ochrániť a ako mu spríjemniť dobu strávenú na ceste.
Autor a snímka: Mountfield
O starostlivosti o chorú Aimee sa podelil jej obetavý majiteľ, ktorý sa k problému postavil čelom a dôstojne sprevádzal svoju vernú mačičku až do konca jej života.
Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com
Besnota (rabies) je veľmi závažné infekčné vírusové ochorenie zvierat (cicavcov), teda aj človeka. Patrí medzi antropozoonózy (ochorenia prenosné zo zvierat na človeka). Postihuje predovšetkým CNS (centrálny nervový systém). Ochorenie sa s malými výnimkami vyskytuje na celom svete. Besnota je smrteľná, jej priebeh je akútny a liečba, bohužiaľ, zatiaľ neexistuje.
Autor: MVDr. Lukáš STRUČKA, Marfilvet
Počet druhov húb nachádzaných na svete sa odhaduje na viac ako 5 000. Našťastie, len 3 % z nich sú jedovaté. Pojedanie húb psami nie je ojedinelé v dôsledku ich všežravému habitu.
Autorka: MVDr. Viola STROMPFOVÁ, DrSc.
MVDr. Lucia STEMPELOVÁ, PhD.
Uveálny aparát pozostáva z dúhovky, ciliárneho telieska a cievovky. U psa postihujú túto časť oka ochorenia vrodenej i získanej etiológie. Vyvolané môžu byt ochorením priamo niektorou z častí uveálneho aparátu, sekundárne v dôsledku ochorenia inej očnej štruktúry alebo môžu byť prejavom celkového ochorenia. Vzľadom na nezastupiteľné funkcie uveálneho aparátu majú jeho abnormality priamy dosah na kvalitu zdravia celého oka, ako i procesu videnia.
Autori: MVDr. Pavol ZUBRICKÝ
prof. MVDr. Alexandra TRBOLOVÁ, PhD.
Zubný kameň u psov a mačiek je tvrdý mineralizovaný povlak, ktorý sa tvorí v dutine ústnej na zuboch. Vzniká podobným spôsobom ako u ľudí. Plak je mäkký, lepkavý film na zuboch, tvorený orálnymi baktériami obsiahnutými v matrici zloženej zo slí glykoproteínov a extracelulárnych polysacharidov a zvyškov potravy. Pokiaľ nie je plak odstránený a ostane na zuboch dlhšiu dobu, začnú sa v ňom ukladať minerály zo slín, čo vedie k jeho stvrdnnutiu a následnej premene na zubný kameň. Čo s tým robiť ďalej, sa dočítate v článku.
Autorka: MVDr. Radka VAŇOUSOVÁ
Landseer klub sa aktívne venuje svojmu poslaniu a_dôsledne napĺňa dohodnutý plán činnosti už od začiatku roka vo všetkých oblastiach — výstavy a chov, vzdelávanie a výcvik. Akcie zorganizované pod vedením predsedkyne klubu MUDr. Zity Kerak Lukáčovej sú vždy zárukou kvalitného a nezabudnutelného stretnutia. Pozrime sa spolu, čo sa nám už tento rok podarilo absolvovat.
Autorka: Iveta UHROVÁ
Existujú štatistiky, ktoré hovoria o počte pacientov, ktorí liečebný režim naordinovaný lekárom z rôznych príčin nedodržia. Majú pocit, že vedľajšie účinky predpísaného lieku prevýšia benefity, ktoré donáša predpísaný medikament a s liečbou vôbec nezačnú…
Autorka: MVDr. Jela ŠALÁTOVÁ
Teší nás, že vás oslovil obsah tohto čísla časopisu. Môžete si ho objednať na adrese pesamacka@pesamacka.eu alebo kliknite na tlačítko:
Získať časopis