Cancel Preloader

PES a MAČKA | marec 2024

V čísle nájdete aj tieto plagáty:

Partneri čísla:

Číslo marec 2024 vám ponúka:

 Labradorský retríver

Labradorský retríver patrí vo svete medzi najviac obľúbené a rozšírené plemená. Vďaka svojej povahe a vzhľadu si našiel široké uplatnenie od rodinného psa cez asistenčných psov až po pracovné využívanie jeho vrodených vlastností v rôznych oblastiach kynológie (poľovnej, služobnej, atď.).

Autorka: MVDr. Daniela BARTOŠOVÁ

Mačacie biorytmy

Do bytu prenikajú prvé ranné lúče a ozýva sa tiež prvé mačacie mňaukanie. Je ráno, je treba vstať a nakŕmiť svorku šeliem. Celú noc nejedli, takže sú veľmi hladné. No pri pohľade na hodiny sa mi nechce veriť, že je krátko po piatej hodine ráno …

Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com

Môže pes škúliť?

Škúlenie sa v odbornej terminológii označuje pojmom strabizmus. Ide o odchýlku oka od zrakovej osi, pri ktorej nedokážu obe oči súbežne zamerať svoju pozornosť rovnakým smerom. Strabizmus sa vyskytuje nielen u ľudí, ale aj u rôznych druhov zvierat, vrátane psov. Vyvinúť sa môže na základe rôznych vyvolávajúcich faktorov.

foto: Obojstranný konvergentný strabizmus u labradorského retrívera.

Autori: MVDr. Pavol ZUBRICKÝ
Prof. MVDr. Alexandra TRBOLOVÁ, PhD.

Cushingov syndróm – strašiak všetkých majiteľov

Hyperadrenokorticizmus je vážne hormonálne ochorenie endokrinného systému u stredne starých a starých psov, ktoré je známejšie pod pojmom Cushingov syndróm alebo Cushingova choroba. Veľmi ojedinele sa vyskytuje aj u mačiek. Je to stav spôsobený chronickou nadprodukciou glukokortikoidných hormónov v tele.

Autorka: MVDr. Erika ŠTARKOVÁ, MBA,
Laboklin s.r.o.

Ochorenia psov a mačiek ako možné rizika ohrozenia zdravia ich chovateľov

Ochorenia, ktoré sa prenášajú prirodzenou cestou priamo alebo nepriamo zo zvierat na ľudí a vo výnimočných prípadoch ďalej z človeka na človeka sú definované ako zoonózy. Predstavujú pomerne širokú skupinu infekčných ochorení. Jedným z možných zoonóz je aj choroba z mačacieho uškrabnutia spôsobená baktériou Bartonella hensenae.

Autorka: prof. MVDr. Lýdia ČISLÁKOVÁ, CSc.

Na Slovensku liečime kmeňovými bunkami, a čo svet?

V minulom roku sme dvomi článkami otvorili na Slovensku neprebádanú tému liečby domácich miláčikov kmeňovými bunkami. Priblížili sme si, ako táto liečba funguje a aké výsledky sme zatiaľ na Slovensku zaznamenali. Za pozoruhodným výkonom veterinárov, ktorí sa na pioniersku cestu vydali, stojí RNDr. Miroslav Kubeš, CSc., ktorého laboratórium pre ich pacientov pripravuje a uchováva zamrazené kmeňové bunky pri mínus 190 stupňoch Celzia v parách tekutého dusíku, aby ich kedykoľvek, keď to je pre zvieratko nevyhnutné, rozmrazili, namnožili do potrebného množstva a poskytli veterinárovi na liečebný zákrok. Dnes sme pre vás dnes rozvinuli tému o skúsenostiach s takouto liečbou vo svete.

Autor: Ing. Peter Gašpar – Vesper