Cancel Preloader

PES a MAČKA | jún 2025

V čísle nájdete aj tieto plagáty:

Partneri čísla:

Číslo jún 2025 vám ponúka:

Profil plemena: Norfolkský teriér – temperamentný, statočný, láskavý

Zbaviť stodolu krýs a iných škodcov si vyžaduje plemeno nielen statočné ale musí byť aj svižné, stále v strehu a odvážne. Presne taký je norfolkský teriér. Aj keď už málokedy slúži svojmu pôvodnému účelu, plemeno nikdy nestratilo svoj energický a nebojácny vzhľad. Tieto teriéry sú považované za najmäkšie z temperamentu a tvrdosti, čo sa týka teriérov vo všeobecnosti. Nejde o typ psov, ktoré sú agresívne, ale o psy ktorým sa darí získavať ľudskú pozornosť a lásku, ktorou túžia byť zahrnuté.

Autorka: Ing. Adriana LADICKÁ, http://tteddy.com

Cestovanie s mačkou – pohoda alebo pohroma?

Všetkých, ktorí si užívajú spoločný život s mačkami, už aspoň raz napadlo, že vezmú svoju mačku na prechádzku von. Mnohí to už skúsili, pre iných je to úplne bežné, že ich mačky majú voľný pohyb po okolí svojho domova. Existuje však aj skupina „vonkajších“ mačiek, pre ktoré je nepredstaviteľné byť zavretými medzi štyrmi stenami.

Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com

Tropické horúčavy začali – na čo si je potrebné dať pozor?

Leto je v plnom prúde, slniečko na nás svieti zo všetkých strán. Horúčavy sú nepríjemné nielen pre nás ľudí, ale aj pre zvieratá. Práve v tomto období je potrebné dbať nielen na vlastný pitný režim, ale tiež na potreby našich mačiek. V domácnostiach – najmä bytoch – na mačky číha rad nebezpečí, ktoré by sme nemali podceňovať…

Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com

Výletník na štyroch labkách. Ako cestovať so psom bez stresu?

Leto a s ním aj krásne prázdniny a dovolenky sa blížia. Niekto pôjde k moru, iní vyrazia na hory, do kempu, k babičke alebo napríklad zostanú doma. Horúčavy pri prázdninových cestách netrápia len nás, ale aj vaše psy. Ako teda svojho štvornohého priateľa ochrániť a ako mu spríjemniť dobu strávenú na ceste?

Autor: Mountfield, www.mountfield.sk

Zachraňujme s rozvahou

Výjazdová veterinárna lekárka sa tento raz s čitateľmi podelí o skúsenosti pri záchrane zvierat. „Občas mi zazvoní telefón a na druhom konci sa ozve, že ste našli choré zvieratko. Najčastejšie to bývajú mačiatka, ale občas to býva myšiak alebo iný voľne žijúci vták. Pokiaľ ide o voľne žijúce zvieratá je vždy najlepšie kontaktovať záchrannú stanicu, ktorá má väčšinou zazmluvneného veterinára, ktorý sa orientuje v medicíne týchto zvierat. Je veľmi pekné, keď sa pokúsite zachrániť nejaké zvieratko v núdzi, ale niekedy „záchrany“ nie sú na mieste. Napríklad ste určite počuli o tom že mláďatá voľne žijúcich zvierat, pokiaľ ich naozaj nenájdete zranené, by sa nemali z prírody brať, pretože je dosť možné, že si ich matka sama nájde. A vždy radšej kontaktujte príslušné orgány (napr. spomínanú záchrannú stanicu) než si uzmyslíte vziať zvieratko domov.“

Autorka: MVDr. Monika VYCHLOPEN MIZERÁKOVÁ

Genetické ochorenia u weimarského stavača

Tak, ako u iných plemien získate genetickým vyšetrením prehľad o genetike svojho psa, a tým môžete sami prispieť k zlepšovaniu genetického zdravia svojho plemena a zaistiť narodenie zdravých mláďat. Veterinárnym lekárom umožnia vyšetrenia zlepšiť diagnostické a liečebné možnosti. U weimarského stavača si môžete dať overiť typické genetické ochorenia pre plemeno: Bunny Hopping syndrome, hypomyelinizáciu, Lysosomal storage diseases, paroxyzmálna záťažou vyvolanú dyskinéziu, spinálny dysrafizmus, degeneratívna myelopatiu, hyperurikozúriu. Poodrobnejšie o týchto ochoreniach sa dozviete v článku.

Autorka: MVDr. Erika ŠTARKOVÁ, MBA,
www.laboklin.sk

Osina – nenápadný nepriateľ

Osiny pri klinickom vyšetrení najčastejšie nachádzame vo zvukovodoch aleboo medziprstových priestoroch, tiež sa môžu zapichnúť, prípadne zákerne migrovať aj do iných miest – napr. spojovkového vaku očí, nosnej, ústnej dutiny, vvulvy, prepucia, kože a kdekoľvek na tele, slinnej žľazy a pod. Osina sa najčastejšie zapichne do kože pri pohybe psa v trávnatých priestoroch.

Autorka: MVDr. Bc. Michaela KUČEROVÁ,
www.sibra.sk

Uveitída u mačiek

Uveitída predstavuje veľmi závažné očné ochorenie, ktoré môže výrazne ohroziť zrak a celkové pohodlie mačky. Ide o zápal vnútorných očných štruktúr prejavujúci sa rôznymi symptómami – od začervenania, prižmurovania oka, slzenia až po zmeny v správaní zvieraťa. Tento stav často vzniká ako dôsledok iných, vážnejších zdravotných problémov, ako sú vírusové infekcie, autoimunitné poruchy, traumy či nádory.

Autori: MVDr. Pavol ZUBRICKÝ, www.althea.sk
prof. MVDr. Alexandra TRBOLOVÁ, PhD.,
MVDr. Agnieszka BALICKA, PhD., UVLF v Košiciach

Opäť je tu leto, preto nezaškodí zopakovať si informácie, ktoré pomôžu predísť zdravotným problémom psov súvisiacimi s horúčavami

Psy majú na rozdiel od ľudí len obmedzené množstvo potných žliaz, takže sa nepotia cez kožu ako ľudia, ale tepla sa zbavujú predovšetkým dychčaním. Za určitých okolností, napríklad počas nadmerne horúceho počasia, môže u nich dôjsť k prehriatiu organizmu, ktoré sa prejaví zvýšením telesnej teploty a následnými poruchami rôznych orgánov, predovšetkým zlyhaním srdcovocievneho systému. Niekedy dôjde až k úhynu psa. Pokračovanie v článku.

Autorka: MVDr. Zuzana STRAŽANOVÁ,
www.zdraviezvierat.sk

Policajná akcia Dráp – Enviromentálna polícia odhalila najväčší nelegálny chov psov v histórii Slovenska

Príslušníci Oddelenia Trenčín odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru zrealizovali rozsiahlu policajnú akciu s krycím názvom DRÁP. Akcia prebehla v okresoch Prievidza a Partizánske a zameraná bola na trestnú činnosť súvisiacu s podozreniami zo spáchania trestných činov týrania zvierat (§ 305a Trestného zákona) a zanedbania starostlivosti o zviera (§ 305b Trestného zákona). Viac v článku.

zdroj: MV SR

Koterec nie je domov

Ochranárska organizácia poukazuje na nesprávne ustajnenie psov, ktoré ich často stojí život. Dôsledným a neutíchajúcim poukazovaním, osvetou a v neposlednom rade aj v spolupráci so štátnymi orgánmi a zhabaním zvieraťa sa musí situácia zlepšiť, týranie zvierat sa nesmie tolerovať. Podrobnejšie v článku.

Autorka: Ing. Pavla DUGOVIČOVÁ,
predsedníčka Slobody zvierat

Množiteľskému biznisu sa priťaží

Poslankyne a poslanci Európskeho parlamentu hlasovali za absolútny zákaz predaja psov a mačiek v chovproduktoch, čím by sa mala uzatvoriť ďalšia z ciest impulzívnych a nezodpovedných nákupov domácich miláčikov, často končiacich v katastrofálnych podmienkach. Zakázané by mali byť všetky výnimky umožňujúce bolestivé zásahy pri výcviku služobných psov. Takými sú napríklad elektrické obojky, či dlhodobé nosenie náhubkov…

Autorka: Ing. Pavla DUGOVIČOVÁ,
predsedníčka Slobody zvierat

Zaujal vás obsah?

Teší nás, že vás oslovil obsah tohto čísla časopisu. Môžete si ho objednať na adrese pesamacka@pesamacka.eu alebo kliknite na tlačítko:

Získať časopis

Dávame do pozornosti: