Číslo marec 2025 vám ponúka:
Tibetská doga je starobylé povodné plemeno, ktoré nevzniklo krížením iných psích rás a podľa najnovších genetických výskumov je jedným z najstarších príbuzných vlka. Oficiálny názov plemena „tibetská doga“ alebo „tibetský mastif“ (preklad anglického názvu plemena Tibetan mastiff) nie je príliš výstižný, nakoľko sa skôr jednalo o horské plemeno. Tibetský názov plemena „Do‑Khyi“ (dok — nomád, khyi — pes), v preklade „pes nomádov“ alebo tiež často interpretovaný ako „pes priviazaný pri dverách“, vyjadruje využitie tohto plemena v Tibete na stráženie stád, stanov, obydlí, dedín, kláštorov a palácov. Toto impozantné plemeno predstavila skúsená chovateľka a znalkyňa plemena.
Autorka: Mgr. Martina HUDCOVICOVÁ, PhD.
Ako začínala s chovom tibetských dog, čo všetko s nimi prežila, čo sa naučila, čo všetko dosiahla, ako pokračuje jej chov, priblíži majiteľka chovateľskej stanice tibetských dog Gangkar.
Autorka: Mgr. Martina HUDCOVICOVÁ, PhD.
www.gangkar.sk
Autorka, výjazdová veteterinárna lekárka sa tento raz podelí so svojou skúsenosťou, nakoľko má doma jedného psíka a jedného kocúrika. Na svojom príklade vám vysvetlí, aké nástrahy môžu majiteľa postihnúť.
Autorka: MVDr. Monika VYCHLOPEN MIZERÁKOVÁ
Autor pútavým štýlom priblíži vzťah ľudí k mačkám, čo dokáže človek z mačky urobiť a dozvieme sa, kto sú to „cat lady“.
Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com
Základom fungovania živého organizmu je príjem kyslíka, vody a potravy. Ide o príjem a výdaj energie, vyváženú minerálnu bilanciu za podpory príjmu vody a kyslíka z dýchania. Následné vylučovanie spotrebovaných produktov z príjmu uzatvára kruh správneho fungovania organizmu. Ide teda o príjem vody, krmiva, jeho premenu na energiu, resp. zabezpečenie všetkých látok, ktoré
oreganizmus pre svvoj správny zdravý chod potrebuje.
Autorka: MVDr. Jela ŠALÁTOVÁ
Vírus, ktorý ho vyvoláva, patrí medzi retrovírusy. Ochorenie sa zaraďuje medzi takzvané novo sa objavujúce infekčné choroby mačiek. Ako sa postaviť k tomu ochoreniu vysvetlí
Autorka: prof. MVDr. Lýdia ČISLÁKOVÁ, CSc.
Očné nádory predstavujú závažný medicínsky problém, ktorý môže ovplyvniť nielen zrak, ale aj celkové zdravie a kvalitu postihnutého zvieraťa. Neoplázie postihujú rôzne časti oka. Osvedčený tým odborníkov – veterinárnych oftalmológov sa opäť podelí o zaujímavé prípady z praxe.
Autori: MVDr. Pavol ZUBRICKÝ, Althea Nitra
prof. MVDr. Alexandra TRBOLOVÁ, PhD.
MVDr. Agnieszka BALICKA, PhD. UVLaF
Pásomnice (cestódy) patria do triedy ploskavcov. Ich telo môže mať od niekoľkým milimetrov až po niekoľko metrov a je tvorené hlavičkou, krčkom a nepravými článkami. Echinokokóza je jednou z najdôležitejších zoonóz spôsobených pásomnicami. Sú to pásomnice z čeľade Taenidae rodu Echinococcus. O tomto ochorení v širšom pohľade vám rozpovie:
Autorka: MVDr. Erika ŠTARKOVÁ, MBA,
Laboklin – laboratórium pre veterinárnu diagnostiku
Pohyb psa je veľmi špecifický stavbou tela, telesným rámcom i veľkosťou psa. Pod drobnohľadom je pohyb u výstavných psov, pritomnedostatky v pohybe, postoji a v chrbtovej línii nie sú len závažnou exteriérovou chybou z hľadiska štandardu ale bránia psovi rozvinúť dobrý fyzický výkon pri práci , športe a výcviku. Skúsená veterinárna lekárka a chovateľka sa podelila o cenné rady a skúsenosti.
Autorka: MVDr. Silvia FICOVÁ, www.sibra.sk
Sloboda zvierat zabezpečila lepší život mnohým tisíckam spoločenských zvierat. O jej podrobnejších výsledkoch sa dozviete v nasledovnom článku. Ak občania vedia o zvierati v núdzi či na reťazi, môžu poťiadať o kontrolu a nápravu Regionálnu veterinárnu správu prostredníctvom online formulára.
Teší nás, že vás oslovil obsah tohto čísla časopisu. Môžete si ho objednať na adrese pesamacka@pesamacka.eu alebo kliknite na tlačítko:
Získať časopis