Číslo máj 2024 vám ponúka:
Rotvajler je jedným z najstarších plemien psov na svete. Pôvod rotvajlera siaha až do Rímskej ríše, kde jeho predkovia, latinské molosoidné psy, boli používané ako pastierske a strážne psy. S rímskymi légiami tiahli tieto psy cez Alpy, strážili ľudí a pásli dobytok. Tieto psy doprevádzali stáda dobytka na trhy s dobytkom v Rímskej ríši.
Autor: Ing. Marek KRŠÁK
Jednou z možných zoonóz, ktorá postihuje väčšinou chovateľov mačiek je choroba z mačacieho poškrabania, ktorá sa prejavuje lokálnou pustulou, furunkulom na mieste poranenia a následne bolesťou a lymfadenitídou. Nákaza ustúpi aj spontánne Autorka: prof. MVDr. Lýdia ČISLÁKOVÁ, CSc.
Pokiaľ ich milujeme, snažíme sa im porozumieť. Jedine tak s nimi môžeme zdieľať krásne chvíle pospolitosti. Ale nie každý majiteľ mačky to má takto nastavené. Existuje mnoho rôznych úrovní „chovateľov“ a nie je na tom nič zlého. My, ľudia sme každý iný a máme rôzne predstavy o tom, ako chceme žiť a ako chceme zdieľať ten náš svet s mačkami alebo s inými zvieratami..
Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com
Mikrobiológia je pomerne mladá vedná disciplína, ktorá sa ako odbor začala formovať koncom 17. storočia objavením mikroorganizmov. A hoci ľudia o mikroorganizmoch nevedeli, mnohé procesy spôsobené, resp. vyvolané činnosťou mikroorganizmov spoznali a využívali už v staroveku, napr. pri výrobe chleba, piva, vína, medoviny, syra, tvarohu a iných mliečnych produktov, ale aj pri spracovaní kože a konzervovaní mäsa a pod. Za objaviteľa mikroorganizmov sa všeobecne považuje A. van Leeuwenhoek, ktorý pomocou vlastnej zostrojenej šošovky v dažďovej a studničnej vode, v zubnom povlaku a iných materiáloch pozoroval jednobunkové organizmy. S rozvojom a zdokonalením pozorovacej optiky veľmi úzko súvisí aj rozvoj mikrobiológie. V priebehu histórie v oblasti mikrobiológie pracovalo mnoho významných objaviteľov. V článku si pripomenieme slávne mená: Louis Pasteur, Otto Friedrich Müller, Ferdinand Julius Cohn, Robert Koch, Alexander Fleming.
Autorka: MVDr. Erika ŠTARKOVÁ, MBA,
Laboklin s.r.o.
V posledných rokoch na Slovensku výrazne stúpol počet psov nakazených tzv. srdcovou dirofilariózou- chorobou, ktorú spôsobuje červ usídlený v pľúcach alebo v srdci.
Autorka: Ivana ŠALBABOVÁ,
www.prezdraviezvierat.sk
Kŕčovité sťahovanie mihalníc sa v odbornej literatúre označuje pojmom blefarospazmus. Privieranie očí býva prejavom bolestivosti a svetloplachosti. Nejde o diagnózu, ale o klinický príznak sprevádzajúci veľmi širokú paletu ochorení.
Autori: MVDr. Pavol ZUBRICKÝ
prof. MVDr. Alexandra TRBOLOVÁ, PhD.
Tetanus je bakteriálna, nekontagiózna choroba zvierat a ľudí, ktorá patrí medzi sporadicky sa vyskytujúce ranové infekcie. Vyznačuje sa zvýšenou reflektorickou dráždivosťou motorických nervových centier a tonickými kŕčmi svalstva.
Autorka: prof. MVDr. Anna ONDREJKOVÁ, PhD.
Slovo „podpovídka“ poprvé užil spisovatel Karel Čapek k označení velmi krátké povídky, obsahující pouze pointu. Přesně taková je i kopa četnických podpovídek, časově zasazených do doby Čapkových Povídek z jedné kapsy a Povídek z druhé kapsy. Jednotlivé podpovídky vycházejí ze skutečných případů a událostí, se kterými se setkávali četníci během výkonu své náročné služby.
Autor: JUDr. Michal DLOUHÝ, PhD.
Teší nás, že vás oslovil obsah tohto čísla časopisu. Môžete si ho objednať na adrese pesamacka@pesamacka.eu alebo kliknite na tlačítko:
Získať časopis