Číslo apríl 2024 vám ponúka:
Hrubosrstý foxteriér zaujme už na prvý pohľad svojím zjavom. Avšak výnimočné plemeno z neho robí jeho nezameniteľná povaha. Za elegantným, drobným zovňajškom sa totiž skrýva veľmi energický a húževnatý pes. Je plný temperamentu, zvedavosti a chuti do práce. Zároveň je hravý, zábavný so zmyslom pre humor. Aj keď jeho pôvodné poľovné uplatnenie ide dnes do úzadia, nebojácny charakter vo foxteriérovi stále pretrváva.
Autor: MVDr. Pavol SEMAN
Sťahovanie je súčasťou našich životov. Rovnako ako pre ľudí, je aj pre mačky vykoľajením z ich bežného života a zvykov a zásadnou zmenou, ktorá narúša ich spôsob života. Pre mačku domácu, ktorá lipne na svojom prostredí a jeho takmer absolútnej nemennosti, je sťahovanie zásahom, ktorý ovplyvňuje jej psychickú rovnováhu a môže ľahko spôsobiť poruchy správania. Medzi najčastejšie patrí nečistotnosť a agresivita.
Autor: Mgr. Lucián WILD, www.WildsCats.com
Dlhé desaťročia bola očná červivosť zaznamenaná len v oblasti Ázie, Japonska a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Preto sa aj táto očná červivosť nazývala „orientálna očná červivosť“. Na európskom kontinente bolo toto parazitárne ochorenie prvýkrát zaznamenané v roku 1989 na severe Talianska.
foto: Pes kólie dlhosrstej s bilateralárnym mukopurulentným výtokom, blefarospazmom, chemózou spojoviek. Pri tlaku na očný bulbus a vyvolaním prolapsu tretej mihalnice zistená prítomnosť „Thelazia callipaeda“
Autori: Prof. MVDr. Alexandra Trbolová, PhD.
UVLF v Košiciach
MVDr. Pavol Zubrický
Veterinárna poliklinika Althea Nitra
Požieranie vlastných výkalov alebo výkalov iných zvierat či ľudí (koprofágia) je podľa nás nechutná a odporná záležitosť, ale pre mnohé psy je to vlastne bežné správanie. Príčiny toho, prečo niektoré psy považujú výkaly doslova za pochúťku, sú rôzne. Kým u niektorých ide o problém so správaním, u iných môže ísť o zdravotné dôvody, preto predtým, než sa to pokúsime riešiť, musíme zistiť príčiny.
Autorka: MVDr. Zuzana STRAŽANOVÁ
Podobne ako u ľudí, staršie jedince majú odlišné požiadavky v porovnaní s mladšími. Je nevyhnutné sa zamerať na kvalitu výživy, keďže u starších psov dochádza k funkčným a histomorfologickým zmenám v tráviacom trakte.
Autorka: MVDr. Viola STROMPFOVÁ, DrSc.
Existujú štatistiky, ktoré hovoria o počte pacientov, ktorí liečebný režim naordinovaný lekárom z rôznych príčin nedodržia. Majú pocit, že bočné účinky predpísaného lieku prevýšia benefi ty, ktoré donáša predpísaný medikament a s liečbou vôbec nezačnú. Alebo pri prvom náznaku zlepšeného stavu lieky prestanú užívať, stáva sa tiež, že si naordinujú sami, aké množstvo piluliek a kedy zjedia. Nehovoriac o tom, že sociálne siete sú plné dobrých rád nad zlato, tak načo sa riadiť pokynmi lekára? Ak ľudia pristupujú k vlastnej liečbe takto, ako to bude s ich zvieracím zverencom?
Autorka: MVDr. Jela ŠALÁTOVÁ